Program

**Please note: Program is subject to change

Monday 18th March 2019

Bus arrives 
12:00 PM
Lunch 
12:45PM - 1:45PM Semillon 2 & 3

Session 1: Cell and tissue imaging

1:45PM - 3:45PM Semillon 1
Chairs: Fred Meunier and Liz Hinde

Afternoon Tea
3:45PM - 4:15PM Semillon 2 & 3

Session 2: Development and disease

4:15PM - 6:15PM Semillon 1
Chairs:  Helen Abud and Kieren Harvey 

Short Break
6:15PM - 6:30PM

Session 3: Keith Stanley Lecture Plenary 1

6:30PM - 7:30PM Semillon 1
Chair: Jo Bowles

Dinner
7:30PM - 8:45PM Pergola
Poster and Trade Display 
8:30PM - 10:30PM Semillon 2 & 3

 

Tuesday 19th March 2019

Session 4: Development

8:30AM - 10:15AM Semillon 1
Chairs: Kelly Smith and Ruth Arkell

Morning Tea
10:15AM - 10:45AM Semillon 2 & 3

Session 5: Membrane-less organelles and molecular self-assembly

10:45AM - 12:45PM Semillon 1
Chairs: Danny Hatters and Archa Fox

Lunch
12:45PM - 1:45PM Semillon 2 & 3

Session 6: Signalling

1:45PM - 3:45PM Semillon 1
Chairs: Christina Mitchell and TBC

Afternoon Tea
3:45PM - 4:15PM Semillon 2 & 3

Session 7: Cell death and inflammation

4:15PM - 6:15PM Semillon 1
Chairs: Kate Lawlor and Matt Sweet

Short Break 
6:15PM - 6:30PM

Session 8: EMBO Plenary 2

6:30PM - 7:30PM Semillon 1
Chair: Alpha Yap

Speaker Sponsored by: EMBO YIA logo

Dinner 
7:30PM - 8:45PM 1st Tee
Poster and Trade Display 
8:45PM - 10:30PM Semillon 2 & 3

 

Wednesday 20th March 2019

Session 9: Trafficking

8:30AM - 10:15AM Semillon 1
Chairs: Paul Gleeson and Justine Mintern

Morning Tea
10:15AM - 10:45AM Semillon 2 & 3

Session 10: Tissue morphogenesis

11:10AM - 12:40PM Semillon 1
Chairs: Ian Smyth and Emma Gordon

Lunch
12:45PM - 1:45PM Semillon 2 & 3

Session 11: Mitochondria

1:45PM - 3:45PM Semillon 1
Chairs: Mike Ryan and Aleksandra Filipovska

Afternoon Tea
3:45PM - 4:15PM Semillon 2 & 3

Session 12: Plenary 4

4:15PM - 5:15PM Semillon 1

Wine Tasting & Dinner (TBC)
5:15PM onwards

 

Thursday 21st March 2019

Session 13: Cell polarity and cell-cell contacts

8:30AM - 10:15AM Semillon 1
Chairs: Guillermo Gomez and Sam Stehbens

Morning Tea
10:15AM - 10:45AM Semillon 2 & 3

Session 14: Cellular and molecular structure

10:45AM - 12:45PM Semillon 1
Chairs: Leann Tilley and Brett Collins

Lunch
12:45PM - 1:45PM Semillon 2 & 3

Session 15: Post-translational modification and regulation of signal transduction

1:45PM - 3:45PM Semillon 1
Chairs: Yeesim Khew-Goodall and James Murphy

Afternoon Tea
3:45PM - 4:15PM Semillon 2 & 3

Session 16: Autophagy and lysosomal biology

4:15PM - 6:15PM Semillon 1
Chairs: Mike Lazarou and Pirjo Apaja

Short Break
6:15PM - 6:30PM Semillon 2 & 3

Session 17: Georgina Sweet Plenary 5

6:30PM - 7:30PM Semillon 1
Chair: Jenny Stow

Speaker sponsored by: Logo GS

Conference Dinner (Location TBC)
7:30PM - 8:45PM

 

Friday 22nd March 2019

Bus departs
10:00 AM